در مورد رابطه جنسی چگونه با همسرم صحبت کنم؟

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

متداول‌ ترین مشکل جنسی بین زوج ‌های خوشبخت چیست؟ چیزی نیست جز عامل “کافی نبودن” .
زوج‌ها معمولا در زندگی‌های زناشویی که محکوم با شدت و تکرار رابطه‌ جنسی است سردرگم می‌شوند. اما به عقیده دکتر کیمبرلی شارکی درمانگر جنسی این یک خبر خوب است. واقعیت این است که، “مسائل جنسی در زندگی‌های زناشویی خوب و موفق معمولا قابل حل هستند.” اما باید در مورد رابطه ‌جنسی با همسرتان صحبت کنید. در زیر به نکاتی اشاره می‌کنیم که برای حرف زدن در این رابطه با همسرتان کمکتان می‌کند.

۱ – هیچوقت در تخت خواب موضوع را به میان نکشید
درست قبل و بعد از رابطه‌ جنسی، اصلا زمان خوبی برای بررسی اشتباهات و عملکرد جنسیتان نیست. دکتر شارکی می‌گوید، “در این زمان همه ما بیشتر از زمان‌های دیگر آسیب‌پذیر هستیم.” علاوه بر این، اتاق خوابتان و مخصوصا تختخوابتان، باید محل آرامش شما باشد نه محلی برای ایراد نارضایتی‌ها. باید محلی دلپذیر اما خنثی برای این منظور پیدا کنید، مثل یک رستوران یا کافی‌شاپ که به اندازه کافی برای ریلکس کردن رمانتیک و آرامش‌ بخش باشد.

۲ – برای حرف زدن برنامه بریزید
درست است که می‌توانید در همان لحظه هم حرف بزنید اما الان شاید وقتش نباشد. اگر بی‌مهابا حرف بزنید، ممکن است باعث شود همسرتان حالت دفاعی بگیرد. از قبل به او بگویید که می‌خواهید با او حرف بزنید تا هر دو شما فرصت کافی برای فکر کردن به آنچه می‌خواهید بگویید در اختیار داشته باشید.

۳ – با علاقه به عطش روابط جنسیتان در روزهای اول ازدواج نگاه کنید
گاهی ‌اوقات سهیم شدن در یک حس نوستالژی از آنچه قبلا انجام می‌دادید برای اینکه بتوانید آزادانه در مورد رابطه‌ جنسی با هم حرف بزنید هدایتتان می کند. می‌توانید بگویید، ” آن موقع‌ها را یادت هست که ساعت‌ها فقط همدیگر را می‌بوسیدیم؟ ” یا ” وقت‌هایی که بغلم می‌کردی واقعا سراپا لذت می‌شدم.”

۴ – بدانید که او خود به ‌خود نمی‌داند که چطور باید به شما لذت بدهد
این روزها کمتر مردی هست که راه و رسم عشق‌بازی با همسرش را بلد نباشد اما همیشه هم اینطور نیست. مشکل اینجاست که کارهایی که قبلا برایتان لذت بخش بودند ممکن است الان دیگر تاثیر نداشته باشند. دلیل آن می‌تواند بچه‌دار شدن یا بالاتر رفتن سنتان باشد. اگر خودتان به او نگویید که چه می‌خواهید، او از کجا باید بفهمد؟

۵ – در مورد چیزی که می‌خواهید رک و راست باشید
اگر ندانید چه چیز شور و میل جنسی شما را تحریک می‌کند به هیچ ‌وجه نخواهید توانست آن را به همسرتان بفهمانید. اگر قبلا یک راست وارد تختخواب می‌شدید و سر کار اصلی می‌رفتید ولی الان احساس می‌کنید دوست دارید وقت بیشتری را صرف عشق‌ بازی کنید باید این را به همسرتان بگویید. اگر یک قسمت خاص از بدنتان دیگر مثل قبل محل خوبی برای تحریک شدن نیست باید آن را به اطلاع او برسانید.

۶ – سرزنش یا تحقیرش نکنید
برای اینکه به چیزی که می‌خواهید برسید لازم نیست بدجنس شوید. با پذیرش ذهنی شروع کنید. این یعنی فرض کنید که همسرتان دوست دارد بیشترین لذت‌ها را به شما بدهد. پس به‌جای اینکه بگویید، “باید درمورد روابط جنسی مسخره‌ای که داریم با هم حرف بزنیم:، بگویید، “می‌دونم دوست داری من از رابطه ‌مون لذت ببرم اما می‌خوام تو هم لذت ببری به خاطر همین مایلم صحبت کنیم تا ببینیم چطور می‌تونیم هر دو لذت ببریم.”

۷ – موضوع را به خودتان برگردانید
زاویه صحبت را طوری تغییر دهید که انگار موضوع درمورد شماست. مثلا بگویید، “به این ربطی نداره که تو چه کاری رو اشتباه انجام میدی، موضوع اینکه که من چه چیزی دوست دارم.” پس به‌ جای اینکه بگویید، “هیچوقت به اندازه کافی با من عشق‌بازی نمی‌کنی” بگویید، “دوست دارم قبل از اینکه سراغ کار اصلی بریم کمی ناز و نوازشم کنی.”

۸ – به ایما و اشاره‌ های غیرکلامی خودتان دقت کنید
شاید در کلماتی که به کار می‌برید دقت کنید که به هیچ‌ وجه فرد همسرتان را مقصر نکنید اما زبان اندامتان چطور؟ زبان اندامتان هم راهی برای بیان احساستان است! سعی کنید تا می‌توانید آرام باشید و بدون عصبانیت و خستگی حرف بزنید. چند نفس عمیق بکشید، دقت کنید که دست ‌به سینه نباشید و موقع حرف زدن نزدیک او بنشینید.

۹ – در ذهنتان راه ‌حل داشته باشید و از ایده‌های او هم استقبال کنید
رسیدن به خواسته‌ها و نیازهایتان درست است اما باید به حرف‌های او هم گوش بدهید. اولویت‌های او هم ممکن است تغییر کرده باشد و نیمی از سهم لذت بردن از رابطه‌ جنسی بر عهده ‌شماست. با او همفکری کنید و بهترین زمان‌ها را برای رابطه ‌جنسی تعیین کنید. شاید هم بد نباشد با هم برای مشاوره بروید. مشاورین می‌توانند راه‌های بسیار خوبی برای برگرداندن شور و عشق قدیم به زندگیتان به شما پیشنهاد کنند.

۱۰ – یادتان باشد این مکالمه یک طرفه نیست
حرف زدن در مورد زندگی جنسیتان چیزی نیست که یکبار در طول زندگیتان در مورد آن حرف بزنید. این بحثی همیشگی است. بعضی از زوج‌ها به‌طور منظم جلساتی را با هم به حرف زدن درمورد مسائل دیگر زندگی مثل برنامه‌های مالی و برنامه‌های مربوط به فرزندانشان اختصاص می‌دهند. چرا نباید وقتی را هم برای حرف زدن در مورد زندگی جنسیتان اختصاص دهید؟

گردآوری: گروه خبر ۳et

۵ نظر

 1. saeed گفته است :
  آذر ۹ام, ۱۳۹۱

  خیلی خوب بود ولی برای بنده این نکات کار ساز نبود با توجه به اینکه خانم بنده خیلی سرد مزاج بوده و حالا نیز کار ما به دادگاه کشیده شده است لذا از شما در خواست کمک می شود.

 2. مبينا هستم .خيلي خوبه ولي همسرم خيلي شل و وارفته است . همه كارهاي با را انجام دادهام پيش پزشك هم رفته ام ولي بي فايده است. گفته است :
  آذر ۲۷ام, ۱۳۹۱

  برای بنده نیز تأثیری نداشته زیرا شوهرم می گوید از این کارها خیلی خوشم نمی آید و ما همیشه به مشکل بر می خوریم به پزشک هم مراجعه کرده ایم ولی به دکتر حرف راست نمیگوید و مشکل شوهرم ۱۷ سال است که ادامه دارد گاهی اتفاق می افتد که ۵ ماه یک بار این کار انجام شود اونم با پیشنهاد من که نهایتا ۵ تا ۷ دقیقه طول می کشد و من هیچ لذتی نمی برم .چه کار کنم !

 3. فاطی گفته است :
  دی ۱۶ام, ۱۳۹۱

  حداقل کاری کنید مجردا نخونن چون مامان باباشونو میزارن زیر نظر

 4. طلبه کوچولو گفته است :
  اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۲

  بله بنده مجرد هستم میخوای نخونم
  این چه حرفی بعضیا می زنند. بنده که می خوام ازدواج کنم کی اینا را بدونم حالا این مطالب مگه چیه .
  دین اسلام در این مورد بسیار سفارش کرده از دیدگاه دین بررسی کنید .
  اگر نمی کنید بگید خودم برم بررسی کنم. بگم

  برید از احادیث وروایات بررسی کنید
  خیلی از چیز هایی که علم نمی توتند به اونها پاسخ دهد در احادیث و روایات ما پیدا می شه .

  یک حدیث از امام صادق (ع)داریم :
  که فرمودند که در اتاقی که رابطه جنسی با هم می کنید کودک در آن اتاق نباشد زیرا به بلوغ زود رس مبتلا می شه که که مشکلات فراوان برایش پیش می اید.
  حالا علم همش بیاد این موضوع را بررسی کند تا به جواب برسه . حالا اگر برسه.

  البته مطلب خوبی بود و استفاده کردم .

  به وبلاگ طلبه کوچولو بیاید.

 5. طلبه کوچولو گفته است :
  اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۲

  سخن اخلاقی می گم گوش کنید
  اگر تمام ما بونیم که کامل نیستیم و ناقص هستیم در صدد اصلاح بر می آیم
  ای آقا و خانومی که با خودت هم مشکل داری
  اگر بدانی که کامل نیستی وباید اصلاح بشی در صدد
  اصلاح بر می ایی موفق میشوی

  خلاصه اخلاق را اصلاح کنیم درست می شود .

  برید دنبال دین ببینید دین چه گفته .
  در مورد مسائل جنسی بسیار مفید است .

  یا علی .

ارسال نظر